Youtube 1 milyar üzerinde altyazılı video barındırdığını açıkladı.

Neredeyse her alanda çeşit çeşit videolar barındıran Youtube sunmuş olduğu altyazı desteğiyle duyma zorluğu olan kişilere de kolaylık sağlıyor.

Gelen bilgiye göre YouTube’ta artık bir milyarı aşkın videoda otomatik altyazı bulunuyor. 2009’da geliştirilmeye başlanan bu sistem o zamandan günümüze kadar çok yol katetti. Algoritma olarak Google’ın otomatik konuşma tanımlama servisi ile birleştirilerek geliştirilen hizmet bazen çeviri sorunlarından komik sahnelere sebep verse de bu durum artık yavaş yavaş yok oluyor. Özellikle İngilizce için çok iyi durumda denebilir. . YouTube yönetimi, içerik üreticilerden otomatik oluşturulmuş altyazıların tutarlılığını değerlendirmelerini de rica ediyor. Bu sayede ellerinde daha fazla veri olabilir ve hizmeti daha çok geliştirebilirler. Zira bambaşka bir çeviri büyük sorunlara yol açıyor.

Ayrıca bu sistemde 10’dan fazla dil destekleniyor. Sadece İngilizce ile sınırlı kalınmaması ayrı bir güellik diyebiliriz. Bakalım bu sisteme ekstradan daha farklı neler katılacak zamanla göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here