Yerli dijital ürünler aslında gerçekten öyle mi ?

Devir teknoloji devri olunca her yerde dijital ürünler ve daha fazlası bulunmaktadır. Fakat kullandığımız birçok akıllı cihazlar yerli malı olmamakta ve yurt dışından elimize gelmektedir. Bu sebep ile kullandığımız yerli dijital ürünler hakkında bilgi sahibi olmalı ve ülke ekonomisi başta olmak üzere birçok açıdan kendi ülkemize katkı sağlamalıyız. Sizlere için yapılan araştırmalar sonucu sizlere yerli üretim olan veya yerli üretim adı altında satılan tüm detayları vermeye çalışacağız.

Yerli denen ürünler ne kadar doğru bir araştıralım
Akıllı cihazların çok fazla kullanıldığı bu dönemde en çok yerli malı diye tanıtılan Vestel Venüs bilinen en iyi telefonlar arasında yer almaktadır. Telefonun tanıtımı yapılırken defalarca dile getirilen söz ise yüzde yüz yerli malı olduğuna dair cümleler olmaktadır. Fakat telefon içeriğine bakıldığı zaman tereddütte düşmemek ve daha fazlasını düşünmemek elde değil. Aslına bakılırsa bir telefon için daha fazlası olsa da içerik olarak ne kadar yerli olduğu tartışma konusu olacak kadar açık bir konu olmaktadır.

Vestel Venüs 5580 özellikleri ve daha fazlası
Size aktaracak olacağımız bir çok özellik aslında yerli malı adı altında satış yapan birçok firma için geçerli olmaktadır. Bunun için bu detaya dikkat etmenizde fayda vardır. Vestel Venüs 5580 5.5 inç ve ful HD IPS ekran görüntüsüne sahip olmakta ve 5 MP ön kamera 16 GB dahili hafıza ayrıca 16 MP arka kamera özellikleri bulunan bir cihaz olmaktadır. bunların yanı sıra 4.5 G desteği ve 3.000mAH da batarya ile sunumu yapılmıştır.

Buraya kadar her şey normal görünse de vestel firması üretimi olarak bilinen telefonun ana kartını kendisi üretmektedir. Fakat geriye kalan birçok parçaların çoğu ise ithal olarak gelmekte ve cihaz içinde kullanılmaktadır. Bu cihazların ve parçaların çoğu iletken cihazlar olduğu bilinmektedir. Şimdi merak edilen en önemli sorun ise bu cihazın ne kadar yerli ürün olduğu tartışması olmaktadır. Yeni dememiz o ki cihaz içinde üretimini yaptığın iki parça malzeme kullanarak tam yerli denebilinmesi biraz mantık dışı geldi bizlere. Fakat yinede yorumu sizlere bırakıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here