Microsoft Windows 7 ve diğer eski işletim sistemleri için aldığı kararı uygulamak için düğmeye bastı.

Microsoft yaptığı resmi açıklama ile Windows 7 ve Windows 8 lisanslarını donanım üreticileri için satışdışı bıraktığını açıkladı. Buradan anlıyoruz ki artık satılan bilgisayarlarda bu 2 sürüm olmayacak.

Windows 7 Professional sürümü tam 2 senedir satışta bulunmuyor. Bu sürümün yüklü olduğu bilgisayarlarda sorun olmasa da orjinal donanım üreticilerinin bu konuda 1 yıl öncesinden uyarılacağı bilgisi geçtiğimiz sene verilmişti. Kurumsal lisans anlaşması olan bilgisayarlar ise Windows 10 sürümünden 7 sürümüne dönebilecekler. Tabi bu Windows 7 bilgisayarların artık çöp olduğu anlamına gelmiyor. Donanım üreticileri diledikleri gibi mevcut bilgisayarlarını satabilecekler.

Stabil olması ve basit kullanımı ile yıllardır gözde olan bu sürümün sonu artık gelse de pekçok kullanıcının vazgeçmeyeceği görülüyor. Microsoft’un yeni çıkan sürümlerde işi daha karmaşık yapması ve eski bilgisayarların yeni işletim sistemlerini kaldırmaması bu konuda büyük bir etken. Bakalım bu durumda bu işletim sistemi ne kadar kullanılabilir kalacak ve ne tür negatif etkiler kullanıcıları karşılayacak ilerleyen günlerde göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here