Hacking ve siber saldırılar hayatımızı gün geçtikçe daha fazla etkiler oldu. Bu saldırılardan etikilenen firmalar arasında UBER de yerini aldı.

En popüler yolculuk paylaşım uygulaması olan Uber, eski CEO’su Travis Kalanick döneminde yaşanan skandallardan sonra kullanıcılarına bir şok daha yaşattı. Geçen ağustos ayında  Travis Kalanick den görevi devralıp CEO olan ve  şirketin adındaki lekeleri temizlemeye çalışan Dara Khosrowshahi, yeni bir skandalı itiraf etti.

Geçen yıl Uber’e bir siber saldırı yapıldığını , 50 milyon müşteri ve 7 milyon sürücünün bilgilerini 20 yaşındaki Floridalı bir gence çaldırdığı duyuruldu.

20 yaşındaki genç saldırıyı bir yardımcıyla birlikte organize etmiş. Uber sızan verilerin yok edilmesi ve olayın gizli tutulması için yüklü miktarda fidye ödediği duyuruldu. Uber korsanların kimliği ve ödemeyi nasıl gerçekleştirdikleri hakkında bilgi vermedi.

Saldırıda esnasında lokasyon geçmişi, doğum tarihleri, kredi kartı numaraları, banka hesap numaraları ve Sosyal Güvenlik numaraları gibi diğer kişisel bilgilerine erişilemedi.

Eski Uber CEO’su Travis Kalanick, Kasım 2016’daki siber saldırıyı öğrendiğinde, şirketin ve müşterilerin maruz kalabileceği zararı azaltmak için korsanlarla kolayca ve daha etkin bir şekilde görüşebileceğine inanan yetkilileri dahil etmemeyi seçti.

Şirket, verilerin silinmesi için hackerlara 100.000 dolarlık ödeme yaptı. Şu an Uber sürücüleri ve müşterileri veri ihlalinin neden bir yıl boyunca gizlendiğini merak ediyor.

Aynı şeyi kendisinin de merak ettiğini dile getiren Khosrowshahi, olayı öğrenir öğrenmez şirket içinde soruşturma başlattığını söyledi. Ayrıca salı günü olayla ilgili olarak Federal Ticaret Komisyonu’nu ilk kez bilgilendirdiğini açıkladı.

Aynı zamanda şirket,  ele geçirilen verilerin kötü amaçlı kullanılmadığını ve etkilelen hesapların takip edildiğini açıklasada  ,bunlar kullanıcılar açısından pek de rahatlatıcı sözler olmadı.

Khosroshahi, bu durumun saldırı için mazeret oluşturmadığını söyledi.”İş yapma biçimimizi değiştiriyoruz, yaptığımız her kararın işin bütünlük sağlamak ve müşterilerimizin güvenini kazanmak için çok çalışıyoruz.” diyen CEO, Ulusal Güvenlik Ajansı eski genel müdürü Matt Olsen’den olayla ilgili destek aldıklarını belirtti.

Dara Khosrowshahi ayrıca siber saldırıdan etkilenen bütün müşterilerin ve sürücülerin bilgilendirildiğini iletti. Ayrıca sızıntıda sürücü sicil numarası hackerların eline geçen sürücüler için de ücretsiz kredi izleme ve kimlik hırsızlığı hizmetlerinin sunulacağını belirtti.

Yaşanılan bu olay siber güvenliğe dair tedbirlerin  hızla ve yoğun bir şekilde artması gerektiğini bir kez daha göstermiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here