Yapay zeka sayesinde tüm korkularınızı silin.

Yaşadığımız bazı olaylar ya da daha başka sebeplerden dolayı yaşamımız esnasında çeşitli korkular biriktiririz. Kimi sudan korkarken kimi böcekten ya da başka şeylerden korkuyor olabilir. Fakat son dönemde yapılan bazı bilimsel deneyler bu korkuların bitebileceğine dair önemli kanıtlar içermekte.

Vücudumuzun temel organı olan beyin, yediğimiz yemekten oynattığımız en ufak kasa kadar bizi yönlendirme gücüne sahip. Korkularımız da beynimizden bize ulaşan sinyallerin bir sonucu olduğundan bu gibi duygularımız beynin belirli bir bölgesinin kontrol altına alınması sayesinde ortadan kalkabilir. Yapay zeka sayesinde bazı bilim adamları bunu mümkün kıldıklarının açıklamasını yakın zamanda yapmıştır.

Ödül sistemi olarak adlandırılan bir sistem sayesinde korkuların tamamen silindiği gözlenmiştir. Deneklere önceden bilgisayar ortamından bazı resimler gösterilmiş ve belirli resimlerde korku oluşması sağlanması adına biraz elektrikli şok verilmiştir. Bu da resimlerin görüldüğü an korkuya kapılınmasını sağlamıştır. Deneklerin korku esnasında beyinlerindeki farklılık izlenmiş ve nerenin değiştiği tespit edilerek beynin bu bölümü incelemeye alınmıştır. Bu esnada belirli bir para almaya da başlayan katılımcılar bundan memnun kalmışlar. Bundan sonra yapılan deneylerde elektrik şokunun geleceğine işaret eden resimleri gören katılımcıların herhangi bir reaksiyon göstermedikleri gözlemlenmiş. Yapılan beyin incelemelerinde de korkunun yer aldığı amigdala bölümünde herhangi bir hareketlilik olmadığı farkedilmiş.

Bilim adamları yapılan bu araştırmadan sonra artık tüm korkuların silinebileceğini belirtiyor. Durumun bu şekilde olması beyin ile ilgili gelişmelerin ne düzeye vardığını da gösterir nitelikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here