Tesla Otonom Sürüş için iddialı geliyor.

Bilim ve teknolojinin gelişmesinin günlük yaşama katmaya başladığı en somut örnekler arasında yer alan otonom otomobiller ve otonom sürüş sistemleri, her geçen gün daha da kusursuz bir hal alma çabası içinde geliştirilmeye devam ediyor. Elektrikli ve otonom otomobillerin öncü isimlerinden olmayı başaran Tesla ise, Elon Musk ile birlikte çok daha kapsamlı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

 

Bu sürecin önemli adımlarından bir yenisi ise yine Tesla tarafından atılacak gibi görünüyor. Yeni gelen bir teknoloji haberine göre Elon Musk’ın aktif CEO görevini devam ettirdiği Tesla, otonom sürüş sistemleri üzerinde çalışması amacı ile özel bir işlemci üzerinde çalışmalar sürdürüyor. Bu gelişme ile birlikte Tesla’nın, otonom sistemlerde yazılım ve donanım ikilisini bir araya getirmeyi başaracağı ve en verimli otomatik pilot sistemini otomobil dünyasına katacağı şeklinde yorumlamalar ile karşı karşıya kalındı.

Tesla, yazılım ve donanım ikilisini bir araya getirmeyi amaçlıyor!

otonom sürüş

İddia edilenlere göre Tesla mühendisleri, yoğun bir şekilde yeni bir yonga seti geliştirme projesi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Yeni geliştirilen bu yonga setinin temel amacı olarak da otonom sürüş yeteneklerini en verimli ve en performanslı şekilde yerine getirebilecek bir çip olduğu aktarılıyor. Tesla ve AMD ortak yonga seti çalışmaları, nitekim ilgi odağı haline geldi.

Belirtildiği gibi şu an için söz konusu bu yonga çalışması ile ilgili elde edilen detaylar, bir iddiadan çok daha öteye gidemiyor. Zira ortaya çıkan bu bilgilerin öncesinde veya sonrasında, Tesla tarafından herhangi bir açıklama getirilmedi. Lakin Tesla’nın söz konusu bu haberleri henüz daha yalanlamamış olması da ortada böyle bir projenin olduğunu desteklemeye yetmiş gibi dönüyor.

Bilindiği gibi yeni bilimsel gelişmeler içeriklerinde, dikkatleri üzerine en çok çeken detaylar arasında, yapay zeka ve makine öğrenme konuları yer alıyor. Durumun böyle olması da sektörün bu konuda yoğun çalışmalar yapması ve yüksek efor sarf etmesine vesile oluyor. Otonom sistemlerin de doğrudan yapay zeka yani AI ile ilgili olması, bu süreçte bilim ve teknoloji dünyasını bir araya getiriyor.

Tesla için kendine özel bir yonga geliştirmesi neden önemli?

otonom sürüş

Öncelikle belirtmek gerekirse teknoloji dünyasında tek bir paket ile sunulan ürünler, her daim çok daha fazla performans ve çok daha kullanıcı dostu bir yapı sunmaktadır. Bu durumun en net örnekleri, Apple’ın iPhone, iPad ve iPod ürünlerinde kendini göstermektedir. Hem iOS mobil işletim sistemi yazılımını hem de A serisi mobil yonga tasarımını gerçekleştiren Apple, nitekim en yüksek kullanıcı deneyimi sunma noktasında rakiplerinin bir adım daha önünde yer alabiliyordu ve almaya devam ediyor.

Donanım ve yazılım birlikteliği ile ortaya çıkan projelerin bu denli önemli bir seviyede yer aldığı gerçeğinin teknoloji dünyasında bilinen bir gerçek olması, öyle görünüyor ki Tesla’yı da bu noktada birtakım adımlar atmaya teşvik etmiş.

Söz konusu yapay zeka temelli bir otonom sürüş sistemi olduğu zaman ise, yazılım ve donanım birlikteliğinin çok daha önemli bir hal alacağını söylemek mümkün. Daha verimli, daha detaylı ve daha spesifik özelliklerin dahil edilmesi konularında, Tesla da kendi işlemcisi ile birlikte çok daha derin çalışmalar gerçekleştirmenin yollarını aramayı düşünüyor olabilir.

otonom sürüş

Bunlarla beraber Tesla için kendi işlemcisini tasarlayabiliyor olmak, çok daha önemli bir konu. Zira birçok önemli otomotiv sektöründeki üretici ismin elektrikli ve otonom sürüş sistemleri üzerinde çalışmalar yapmaya başlaması, ilerleyen yıllarda kullanıcıların tercihlerini kazanmak adına farklılaşan sistemlerin sunulması gerekliliğini ortaya çıkartacak. Farklı firmaların ortak çözümlerine ihtiyaç kalmadan kendi ihtiyaçları ve yenilikleri doğrultusunda çok daha verimli işlevler sağlayabilecek olan yonga tasarımları ile birlikte, firmalar da birbirinden çok daha ayrılma ihtimallerini kovalayacak.

Tesla’nın da sektörde öncü isim olduğu durumunu sürdürmek ve ilerleyen dönemlerde rekabetin artması ile birlikte öne çıkan yapısını korumak adına, yazılım-donanım ikilisini bir araya getirmeye çalışması, belki de atacağı en önemli adımlardan olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here