Süper Mario 1985 yılında Nintendo ile piyasaya sürüldükten sonra dünyanın her yerinde halen popüler olan oyunlar arasında gösterilmektedir. Süper Mario, prenses Peach’i kurtarmaya çalışan bir oyun karakteridir.

Süper Mario sürekli olarak önüne çıkan engelleri atlayarak, koşarak ya da yüzerek geçmektedir. Bu oyun günümüzde dâhil az da olsa geliştirilen grafikleri ile devam etmektedir. Oyun içerisinde bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümlerde world 1-1 den başlar. Oyun sonu world 8-4’ e kadar devam etmektedir. Oyun içerisindeki farklı bonus bölümleri de göze çarpmaktadır. Oyunun grafikleri çok gelişmemiş olmamakla bunun yanı sıra oynayanların kitlesi her yaştandır.

Araştırmacıların yaptıkları çeşitli çalışmalara göre oyun içerisinde ilginç bir detay bulmuşlardır. MentalFloss firmasında çalışan Nick Greene bu oyun hakkında yaptığı uygulamada oyunun başlangıcı olarak bilinen World 1-1 den sonuna kadar yani World 8-4’e kadar uzanan bonus kısımları dâhil olmamak üzere Super Mario karakterinin 5,47 km mesafe koştuğunu tespit etmiştir.

Aynı çalışma içerisinde Super Mario karakteri suda yüzdüğü toplam alan da 371 metrelik bir mesafe bulunmaktadır. Bu hesaplamalar dâhilinde Super Mario karakteri olimpik havuz üzerinden yapılan hesapta toplam olarak 7 tur atmaktadır.
Speed Demos Archive çalışmalarında Super Mario karakterinin oyun içerisinde tüm kısımları World 1-1 den World 8-4’e kadar yanmadan koşması halinde toplam 19 dakika 40 saniyede tamamlamaktadır. Toplam mesafesini de toplam koşusuna oranla yapılan hesaplamada 1 kilometreyi 4 dakika altında koştuğu hesaplanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here