Çin’de ilginç şeyler yaşanıyor… Oyun severlerin en çok kullandığı ve bütün oyun yapımcılarının toplandığı bir mağaza olan Steam Çin topluluk sitesi geçtiğimiz günlerde erişime kapatıldı.

Çin’de oyun severler ilginç günler yaşıyorlar. Ülkemizde sitelerin zaman zaman erişime kapatılması nedenleri ile açıklanabiliyor ancak Çin’de Steam topluluk sitesinin erişimi geçtiğimiz Cuma gününden bu yana kapalı ve herhangi bir açıklama yapılmadı. Bakıldığında, oyun severlerin de anlam veremediği bu durum, Steam’in servislerine bağlı olarak çalışan pek çok kanalın da kullanımını kısıtlamakta.

Steam Hâlâ Çalışıyor!

Oyuncular, Steam üzerinden hâlâ alışveriş yapabilmekteler, oyun satın alabilmekte ve oyunlarını oynayabilmekteler ancak herhangi bir biçimde Steam forumlarına yahut ana sayfalarına erişememekteler. Devlet tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, bunun nedenlerine dair pek çok teori dönüp dolaşıyor ve bazıları oldukça mantıklı.

Çin’deki Steam Topluluğu Neden Engellendi?

Engellemenin sebebinin Çin’in Steam’e rakip olarak piyasaya sürdüğü WeGame’i popülerleştirmek olduğu çoğu kaynak tarafından belirtiliyor ancak bunlar sadece tahmin ve teoriden ibaret.

Steam de Engellenecek mi?

Çin’den gelen herhangi bir açıklama yok ve şimdilik sadece topluluk sitesi erişime kapatılmış durumda; ancak bununla birlikte Steam kapatılır mı endişesini Çin’deki pek çok oyun severin taşıdığını söylememiz gerek.

Bu ilginç durumun sonu ne olacak, kimse bilmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here