Sosyal Medya ve SEO için önemi hakkında sizleri bilgilendiriyoruz.

Günümüzde SEO kavramının önemi oldukça büyük. Gerek bireysel gerek kurumsal projelerde büyük bir yatırıma sahne olan SEO sektöründe çalışan kişiler çeşitli teknikler ile bunu başarmaktadır. Bu tekniklerden bir tanesi olan sosyal medya desteği ile avantajlı olarak çalışmayı sürdürmek mümkün. Peki sosyal medya ile SEO çalışmaları nasıl yapılıyor ?

Burada bahsedeceğimiz kavram sosyal medya hiti dediğimiz olay olacaktır. Biliyorsunuz ki hergün milyonlarca insan sosyal medya dediğimiz Facebook,Twitter,Instagram ve diğer sosyal medya sitelerini aktif olarak kullanıyor. Bu nedenle yapılan paylaşımlar buradaki insanları kendi platformlarımıza ziyaretçi olarak getirebilmemiz adına büyük bir fırsat oluyor. Özellikle Facebook üzerinde aktif bir kişiyseniz ya da Facebook’ta aktif bir sayfaya sahipseniz çok rahat bir şekilde hit kazanabilirsiniz.

Örnek verecek olursak dizi sektöründe şu sıralar belki de en popüler şey olarak karşımızda Game Of Thrones duruyor. Ülkemiz dahil tüm dünya ülkelerinde büyük bir kitleye sahip olan bu dizi ile beraber pek çok insan Game Of Thrones hakkında bilgiler,haberler ve online olarak diziyi izlemeye yönelik içerikler arıyor. Eğer sitenizde bu diziyle alakalı içerikler varsa içeriklerin ziyaretçi kazanması için normal yaptıklarınıza ilaveten genel paylaşımlar içeren ya da dizi odaklı Facebook sayfası oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Etkileşimi yüksek bir sayfaya sahip olduğunuz takdirde geriye kalan sadece içeriklerinizden bir tanesinin linkini sayfanızda güzel bir cümlenin altında paylaşmak.

Yaptığınız bu işlem içeriğinize gerçek hit getireceğinden ötürü içeriğin içindeki anahtar kelimelerde yükselme şansınız da vardır. Hele ki bu paylaşımınız birde şahsi hesaplar tarafından paylaşılırsa işte o zaman değmeyin keyfinize.

Siz de bu alanda kendinize özel stratejileri oluşturun ve olacakları görün.

14 YORUMLAR

 1. Çok güzel bir anlatım olmuş emeğinize sağlık. Sayfanın sürekli güncel tutulması ama abartılı paylaşım yaparakta takipçilerin kaçırılmaması lazım. En az 1 en çok 5 paylaşım olabilir günde sayfaya göre. Bu şekilde yaparsanız giderek büyüyen bir kitleye ulaşabilirsiniz arkadaşlar.

  • Güzel bilgiler lakin eklemek istediğim bir şey var stabil olarak konu girişi yapmak daha sağlıklı yani bir gün 3 diğer günler hiç girmeyip bir ay boş geçirip bir ay sonra 2 tane gireceğimize her gün yada her hafta 3 er 5 er giriş sağlansa daha sağlıklı olur bu benim düşüncem

 2. Merhabalar, bu güzel içerik için çok teşekkür ederim. Hem akıcı hem bilgilendirici hemde sıkıcı değil ayriyeten reklamlarla da doldurulmamış.

  Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Hocam, benim siteme yönelik bir sosyal medya sayfası yok lakin sosyal medyadan gelen hit sayısı çok yüksek oluyor genelde. Konularımın sosyal medya hesaplarında paylaşımları güzel seviyede (100-200 civarı). Sizce sayfa açmalı mıyım yoksa bu taktiklerime devam mı etmeliyim?

 4. Çok güzel bir anlatım olmuş emeğinize sağlık. Sosyal medya çalışması kafa karıştırıyor Sosyal medyadan gelen hitler alexayı etkiliyor sitede kalma oranını etkiliyor çoğunlukla ama Seoya etkisi varmı evet var. Daha çok kullanıcıların sizi ve konularınızı kendi sayfalarında paylaşması seo için daha onemli oluyor.

 5. Arama motoru algoritmaları kuşkusuz her geçen gün daha fazla insan beğenilerine yaklaşmakta. Kullanıcılar da beğendiklerini sosyal medya da paylaşmak ve yorumlamaktan geri kalmadıklarına göre, bir yazının aldığı backlink kadar sosyal medya performansı da kuşkusuz önem arz ediyor. O nedenle birçok içeriğin sosyal medyada tüketildiği ve kullanıcıların daha fazla sosyal medya platformlarında vakit geçirdiği günümüz mobil dünyasında seo için sosyal medya ana unsurlardan birisidir.

 6. Çok faydalı oldu teşekkür ederim.. Bundan sonra uygulayacağım yöntemlerden birisi. Sürekli takip etmek isterim sizleri.

 7. Sosyal medya SEO için oldukça önemlidir. Şöyle açıklayabilirim. Herhangi bir makalemi sosyal medyada ilgili sayfalarda paylaşayım ve hit gelsin, ilerleyen zamanda sıralamalarda yükseliyor. Örnek olarak ilk sayfaya girmekte zor olan bir kelimede güzel bir makale yazdım Twitter’dan 1000 kişinin üstünde ilgili ziyaretçi geldi ve ertesi gün o makalede en üstteydim.

 8. Sosyal medya özellikle ınstagram websitesinin sıralaması açısından çok önemlidir. Şu şekilde size örnek verebilirim. E-ticaret sitem var instagram önerilenler özelliği sayesinde siteme günde yüzlerde potansitel müşteri geliyor ve satış yapıyorum. Aynı zamanda ınstagram sayfam üzerindende satış yapıp kazancımı arttırıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here