Almanya ses tanıma sistemi sayesinde gerçek mültecileri anlayacak.

Dünya genelinde mülteci konusunda büyük bir sorun diyebiliriz. Özellikle ülkemizde neredeyse milyonlarca Suriyeli mülteci bulunuyor. Ancak gerek ülkemizin gerekse diğer ülkelerin gösterdiği iyi niyet suistimal edilebiliyor. İşte bu konuda Almanya kendi sınırlarında ses tanıma sistemi kullanmaya hazırlanıyor.

Söz konusu sistem kullanılan aksan üzerinden köken belirleyecek. Eğer sistem savaş bölgelerinden birinden geldiğini algılarsa mülteci ülke sınırlarına alınacak. Almanya’ya iltica talebi yapanların 2015’te 890 bin olan sayısı, 2016’da 280 bine düştü. 2017 başından bu yana da birikmiş 430 bin başvuru bekliyor. Yetkililer bu sayıyı azaltmak için ses tanıma teknolojisini kullanacak.

Normal şartlarda çok güzel gözükse de bu sistem sıkıntılara da yol açabilir. Zira sistemin bir hatasında ihtiyacı olanlar mahrum kalabilir. Şive mantığıyla işleyecek ses tanıma sistemi tıpkı bizlerin “uşağum” diyenin Karadeniz’li “rafık” diyenin Gaziantep’li olduğunu anlaması gibi tanımlayabiliriz.

Almanya hükümeti
bu sistemi denemeye iki hafta içinde başlayacak. Eğer her şey plana göre gider ve sistem sorunsuz çalışırsa 2018’de çok yaygın bir şekilde kullanılacak. Başvuranların sadece %60 kadarının iltica için uygun görüldüğünü fakat diğer kısmın da başka yöntemlerle sınır dışı edilme ihtimalinden kurtuldukları biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here