NextEV adlı şirket bir ilke imza atarak dünyada bu zamana kadar üretilmiş en hızlı elektrikli otomobili NIO EP9’i piyasaya sundu.

Otomobil denildiğinde öncelikle motor ve hız aklımıza gelir. Fakat benzin olmadan çalışan otomobil üretiminin de giderek yaygınlaşması dikkat çeken bir durumdur. Söz konusu doğal kaynakların tükenmesi olduğundan elektrikli otomobilin de bundan sonra alıcıları artacak gibi görünmekte.

Her ne kadar teknolojide Japonya dünyada ilk sıralarda yer alıyor olsa da bu aracı Çinli bir firma ortaya koydu. Uzun uğraşılar ve denemelerden sonra ortaya çıkan NIO EP9 marka otomobil şu an Londra’daki bir sanat galerisinde meraklılarına sergilenmek üzere beklemekte. Üreticinin verdiği bilgiye göre bu araç Almanya’daki bir yarış pistinde hız konusunda rekor kırdı.

1390 beygirlik motoru ile normal bir araçtan hiçbir farkı olmayan sportif dizayna sahip bu otomobilin, görünüm olarak da oldukça çekici özellikleri bulunmakta. Saatte 200 kilometrelik hıza yalnızca 7.1 saniyede ulaşabiliyor oluşu da oldukça hayret verici. Hız konusunda saatte 313 kilometreye kadar çıkabilen araç, sadece 455 dakikalık şarjı ile 427 kilometrelik yol gitme özelliğine sahip. Bu da şarjının ne kadar kısa sürede dolup, ne kadar uzun süre dayandığının bir kanıtı.

Petrol kaynaklarının giderek tükeniyor oluşu ve benzine gelen zamların da giderek fazlalaşması insanları alternatif fikirler yaratmaya itmekte. NIO EP9 da bu fikirden yola çıkılarak ortaya konmuş oldukça yenilikçi ve alternatif bir araç.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here