Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu eyaletinde yapılan hukuk sınavlarında MacBook PRO diz üstü bilgisayarında bulunan Touch Bar özelliği kullanımı tamamen yasaklandı.

Dünyaca ünlü markalar arasında ilk sıralarda yer alan Apple markasının tasarımı olan diz üstü bilgisayarın macbook pro modeli son günlerde enteresan bir olay ile gündeme gelmektedir. Şubat ayında yapılması planlanan hukuk sınavı için girecek olan öğrencilerin bu sınava ya bu programa sahip ürünleri götürmemesi yada ürün içinde bulunan bu programın özelliğinin iptal ettirmesi gerekmektedir.
Neden MacBook Pro programı hukuk sınavında yasaklandı
ABD’nin bazı eyaletlerinde yapılan hukuk sınavına girecek olan daha doğrusu avukatlık sınavına girecek olan öğrencilerin bu sınava ya diz üstü bilgisayarların da bulunan bu programı silmeleri yada bu programı iptal ederek sınava gelmeleri istenmektedir.

Yapılan araştırmalara göre TouchBar kelime hazinesi olarak Exam softa göre daha geniş bir hazineye sahip olduğu ve bu durumda sınavın dürüstlüğünü engellediğini öne sürülmektedir. Bu sebep ile eyaletlerin çoğunda avukatlık sınavına girecek olan öğrenci adaylarının bu sınavda bu ürünü getirmemeleri yada programı iptal ettirmeleri yönünde ciddi bir açıklama yapılmış bulunuyor.
Gözetmenlere büyük iş düşüyor
Şubat ayında yapılacak olan avukatlık sınavında Tucoh Bar programlarına sahip olan tüm cihazların programlarının kontrol edilmesi şart koyulmuştur. Gözetmenlere bu konuda çok iş düşmekte ve her öğrencinin cihazları tek tek kontrol edilerek ve bu programa sahip olan öğrencilerin programları devre dışı bırakılarak sınava alınacakları açıklaması yapılmış durumda olmaktadır. bunun üzerine yetkililer sınav öncesi tüm öğrencilerin cihaz kontrolleri için teknisyen uzman elemanlar getireceğini ve sınav öncesi tüm cihazların kontrolü yapıldıktan sonra öğrencinin sınava girebileceği açıklaması yapılmış bulunuyor.

Eğer sınav esnasında iptal edilen program öğrenci tarafından tekrar yüklenmesi durumunda yada fark edildiği taktirde avukatlık sınavı iptal edilecek ve yasal işlem başlatılacaktır. Bu sebep ile sınav öncesi sınava girecek olan öğrencilerin bu duruma dikkat etmesinde fayda bulunmaktadır. Şu andan itibaren birçok eyalete konu ile ilgili yasal yazılar ulaşmış ve bu doğrultuda sınav hazırlıkları başlamış durumda olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here