Güvenli bilinen kriptolu telefon aslında öyle mi ?

Mobil cihazlarda güvenlik için firmalar büyük önlemler peşinde. Her ne yapılırsa yapılsın üstünde çalışılmazsa gerçekten sorun olabilecek bir durum olan güvenlik açığı kriptolu telefon ile çözülmeye çalışılıyor. Peki normal telefonlara göre daha güvenli bilinen bu cihazlar aslında nasıl ?

Devlet adamlarının sıkça kullandığı bu cihazlar her ne kadar güvenli bilinse de kırılmalarının sadece 45 saniye sürdüğü belirlendi. Yani 1 dakikadan kısa sürede tüm yazışma ve belgeler ele geçirilebiliyor. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘ın da bulunduğu davada bu sonuç ortaya çıktı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve TÜBİTAK’ta görev yapmış 28 kişinin yargılandığı kripto davasında Yüksek Elektronik Mühendisi & Mobil Şebeke Uzmanı Mesut Rusçuk, ODTÜ Kriptografi Ana Bilim Dali Başkanı Profesör Doktor Ferruh Özbudak ve Öğretim Üyesi Doçent Doktor Murat Cenk kripto şifreleme sistemine ilişkin raporu mahkemeye sundu.

18 telefon incelenerek sonuç olarak ciddi bir güvenlik açığı tespit edilmiş. Konuyla ilişkin dava dosyasında “Yapılan testlerde standart bir düzüstü bilgisayar işlemci gücü ve hafıza kapasitesiyle yaklaşık 45 saniye içinde kriptolu metnin tamamen kırılabildiği tespit edilmiştir.” şeklinde bir açıklama yer buldu.

Kısacası teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin sorunlarla baş etmek gerçekten çok zor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here