Kan Lazım adlı uygulama ile artık kan bulmak daha kolay.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi olan 2 genç beyin, acil durum anlarında gerekli olan kan ihtiyacını karşılamak için bir proje ortaya atmışlardır. Eftal Yurtseven ve Serkan Özdemir isimlerine sahip olan öğrenciler, kan bağışına destek olmak için, kan bağışı yapan kişilerin oranını arttırmak için Kan Lazım isimli bir proje ortaya atmışlardır. Kan Lazım uygulamasını mobil uygulamaya indirgeyerek, herkesin yararına sunmaya çalışmışlardır. Mobil uygulamanın amacı, acil kana ihtiyacı olan kişilerle kan bağışında bulunmak isteyen kişileri bir araya getirmektir.

Kan Lazım uygulaması ücretsiz olup, android ve ios cihazlarında kolayca kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kan Bağışla projesine benzeyen ama daha yaratıcı ve daha güncel olan bir proje olarak hayata geçirilmektedir. Uygulama sayesinde acil kan ihtiyacı olan kişiler, kan bağışında bulunacak kişilere bir tıkla ulaşabilmektedir. Uygulamaya ücretsiz kayıt olmanız durumunda yakınınızda kan grubunuza uygun acil bir kan ihtiyacı oluştuğu anda mobil cihazınıza bildirim gelecektir. Bu sayede kan ihtiyacı olan kişilerden haberdar olacak ve hastanın bulunduğu hastaneye gitmeniz sağlanacaktır.

Bazı kişiler uygulamanın yüklenmesi konusunda soru işaretlerine sahip olmaktadır. Güvenlik açısından sorun teşkil edip etmeyeceği noktasında soru işaretleri bulunmaktadır. Android uygulamasını yüklemeniz durumunda bilgileriniz kesinlikle hiçbir yerle paylaşılmamaktadır. 3. kişilerle bilgileriniz paylaşılmadığı için de % 100 güvenli bir uygulama olarak kanıtlanmaktadır. Bulunduğunuz yerin bilgileri ise hastaneye olan mesafenin ölçülmesi aşamasında önem taşımaktadır. Bulunduğunuz yerin bilgileri de dahil olmak üzere hiçbir bilgi başkalarıyla paylaşılmamaktadır. Hastaneyle ortaklaşa hizmet veren bu uygulama sayesinde, binlerce hastanın kan ihtiyacına cevap verebilir, gönüllü olabilirsiniz.

Ortaklaşa Çalışma Sistemi
Kan lazım uygulaması üniversite Temsilciler Kurulu ile ortaklaşa çalışmaktadır. Kan Lazım App olarak üniversitenin Temsilciler Kurulu, hastanelere bu uygulamayı ücret talep etmeden kurmaktadır. Bu sayede binlerce insanın hayati tehlikesine yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

Kan bağışcısı sayısını arttırmak ve hastaların zor anlarında destek olmak adına ortaya atılan bu proje sayesinde düzenli olarak kan bağışı yapmanın önemi de vurgulanmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinde milyonlarca insan kan bağışını düzenli olarak yapmasına rağmen, ülkemizde bu durum yoğun olarak görülmemektedir. Kan Lazım uygulaması sayesinde bu sayıyı arttırmak hedeflenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here