iPhone kullanıcıları iOS 11.2 sürümüne kavuştular.

Özellikle iPhone X’in gelişinden hemen sonra güncellemelerine hız veren ve iOS 11 üzerinde büyük yeniliklere imza atan Apple, bu yenilikleri genel olarak iPhone X üzerine entegre etse de; zaman zaman performans güncellemelerinden diğer Apple iPhone modelleri de yararlanabiliyorlar. Örneğin, iOS 11.2 içerisinde final sürümü ile birlikte iPhone X modellerine özel olarak hazırlanmış canlı duvar kağıtları mevcut; ancak diğer iPhone modellerine bu güncelleme olmaksızın bir güncelleme paketi sunuluyor. Bu ve bunun gibi etmenler dışında, iOS 11.2 indirilmeli mi, güncelleme diğer iPhone modelleri için yapılmalı mı, yenilikler neler? Gibi sorulara cevap verelim.

6 Beta Gördü

Apple’ın standart güncellemelerinde kullandığı gibi tam 6 farklı beta sürümü gören iOS 11.2 nihayetinde final sürümünü yayınladı. Boyutu tam 420 MB olan bu güncelleme paketinin içeriği elbette pek çok iPhone sahibi için merak konusu. iOS 11.1 sürümü bilindiği gibi belli takılmalara ve pek çok donmaya sebebiyet veriyordu; özellikle iPhone X modeli dışındaki modellerde yaşanan bu sorunlara dair Apple, iOS 11.2 sürümünde bir çözüm bulmuş gibi.

Geribildirimler Başarılı

Apple’ın geribildirimlere oldukça hızlı geri dönüş yapması sonucunda, iOS 11.2 sürümünde pek çok sorunun hallolduğunu görebiliyoruz ve bunun yanında, bataryanın da eskiye nazaran bir tık daha performanslı çalıştığı belirtilebilir. Bilindiği gibi, iOS 11’in ilk sürümünde bataryada muhteşem bir hızlı düşüş problemi mevcuttu.

Para Transferi Modülü Aktif

iOS 11.2 sürümüne özel olarak gelen en büyük yeniliklerden bir tanesi, Apple Pay Cash sisteminin aktif edilmiş olması. Bilindiği gibi bu sistem üzerinde uzun yıllardır çalışılıyor ve nihayet sistem kullanıma sunuldu. Şimdilik sadece ABD üzerinde para aktarımı modülünün çalıştığını bilmekteyiz ancak bir sonraki sürümlerde; diğer ülkelere de Apple Pay servisi açılabilir.

Apple Pay sayesinde, iMessage uygulaması üzerinden dilediğiniz kişiye para gönderebilir ve onlardan para talep edebilirsiniz.

iOS 11.2 için Diğer Yenilikler

Bu sürüm için sunulan loglara baktığımızda, diğer yeniliklerin aşağıdaki gibi maddelenebileceği belirtilebilir.

  • Belli başlı performans güncellemeleri ve iPhone cihazlardaki geribildirim alınan problemlerin giderilmesi.
  • iPhone X modeli için 3 yeni live duvar kağıdı.
  • Video kamerasında kararlılık güncellemesi.
  • Podcastlere dair otomatik bir sonraki bölüm güncellemesi.
  • Takvim üzerinde güncellemeler.
  • Ayarlarda açılan boş ekranın giderilmesi.
  • Kilitli ekran halinde kameraya geçilememesi sorununa dair bir düzeltme.
  • Müzik uygulamalarının kilitli ekranda yönetilememesine dair bir düzeltme.
  • iCloud saklama alanı problemleri üzerine bir güncelleme.
  • lavyenin yavaşlamasına dair bir düzeltme.
  • Pek çok uygulamada Voiceover özelliğinin düzgün çalışmamasına dair bir düzeltme.
 • şitme engelliler için RTT (Gerçek Zamanlı Metin) özelliğinin eklenmesi.

Siz, iPhone cihazınızı iOS 11.2 sürümüne güncellemeyi düşünüyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here