Yurtdışınddan gelen telefonlarda yeni düzenleme yapıldı. Artık IMEI değişimi mümkün olacak.

Telefonlar için kimlik numarası vazifesi gören IMEI yurtdışından gelen telefonlar için büyük bir sorun.  Bildiğiniz üzere yurtdışından getirilen telefonların normalde 120 gün kayıt yaptırılmadan kullanılma izni mevcut. 120 günün sonunda ise cihaz tamamen iletişime kapanıyor ve resmen boşta kalıyor. Buna ilaveten bu 120 günlük süreç boyunca cihazda meydana gelecek bir arıza ya da değişim IMEI numarasının farklı oluşu nedeni ile sıkıntı yaratıyordu. İşte bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yeni bir adım atmış durumda. Bu gelişmeye telefon getirenler çok sevinecek gibi geliyor.

BTK’nın “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” bugün Resmi Gazete üzerinden duyuruldu.

Bu değişikliğe göre  yolcu beraberinde yurt dışından getirilen cihazın arızalanması nedeniyle cihazın ya da anakartının değiştirilmesi durumunda  ilk kayıt başvuru sahibinin veya cihazın ithalatçısının imalatçısının kuruma başvurusu ile IMEI değişim işlemi yapılabilecek. İlk kayıt başvuru sahibinin kuruma başvurduğu durumlarda değişimi yapan firmadan alınan belge delil olarak sunulabilecek.

Bu gelişmeyle beraber yurtdışından telefon getirme konusunda bir sorun da daha kolay çözülebilir hale gelmiş durumda. Bakalım ülkemizde teknolojiye karşı olumlu gelişmeler daha farklı neleri gösterecek zamanla göreceğiz.

 

Bu arada IMEI Sorgulama işlemi için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer kullandığınız telefon kayıtdışı ise en kısa sürede kaydınızı yaptırmanızı Pixeltio ekibi olarak sizlere öneriyoruz.  Kayıt işlemini nasıl yapacağınıza ve prosedüre dair  detaylı bir rehber BTK resmi internet sitesinde mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here