Google Guetzli adını verdiği bir algoritma ile resimleri %35 oranında küçültecek. Veri tasarrufunun kralı yolda.

Google bu kez internetteki veri kullanımını azaltmaya yönelik bir çalışmayla gündeme geldi. Yeni geliştirdiği açık kaynak kodlu algoritması sayesinde internetteki JPEG formatındaki resimlerin boyutunu yüzde 35 oranında düşürecek. Sistemin ismi Guetzli .

Bu algoritma çerez olarak bilgisayarlara eklenecek ve tüm internet tarayıcılarında kullanılabilecek. Guetzli çalışma mantığı olarak Google’ın “psikogörsel model” ismini verdiği bir yöntemle küçültme işlemini yapıyor. Söz konusu sıkıştırıcı resmin boyutunu düşürürken kaynak resmin detayını çok fazla kaybettirmeden işlemini yapıyor. Ancak kendisinin bir dezavantajı da var o da diğer kodlayıcılardan daha yavaş çalışıyor.

Haberin başına koyduğumuz görsel tam da bu durumu anlatıyor. En solda bu kedi gözünün orjinali var. Önceki libjpeg algoritması görselde orta kısımdan yerini alıyor ve son teknoloji ise en sağda. Fazla sıkıştırma yapmayan bu algoritma görselleri perişan etmeyecek.

Açık kaynak kodlu sunulacak olması sayesinde geliştiriciler de istedikleri gibi kullanabilecek. Bakalım mobil internet için nasıl artılar sağlayacak göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here