Yeni çeviri sistemini tanıtan Google, Nöral Makine Çevirisi adındaki yeni projesini basına tanıttı. Sistemin içinde bulunan 9 dile Türkçe’nin de dahil edilmesi, günlük konuşma ve dil bilgisinin hakim olduğu çeviriler yapabilecek.

Nöral makine çevirisi Londra’da düzenlenen Google Story etkinliğinde, CEO Sundar Pichai tarafından yenilikleri ile tanıtıldı. Google çeviricisinin kelime odaklı olan çeviri sisteminde, kullanıcıların olumsuz görüş bildirmesi ile radikal bir değişiklik yapmaya karar verdiklerini dile getirdi.

Yeni projelerinin çeviri algoritmasını tanıtan Pichai, ayrı ayrı cümle çevirisi yerine yazının bir bütün olarak çevirim işleminde olacağını ve anlamını kaybetmeden kullanıcıya aktarılabileceğini söyledi. Çeviri işleminde günlük dile en yakın olan anlamlar ile dil bilgisinin de içinde olduğu bir şekillenme, daha kullanışlı bir sonuç vermek için tasarlanmış.

9 dilde yapılan uzun çevirilerde, Nöral makine oldukça etkili sonuçlar ortaya koydu ve bunu doğal çeviri ile profesyonel bir kullanıma doğru götürmek için geliştiriliyor. İngilizce, Türkçe, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, Çince, Japonca, Korece ve Almanca dillerinde tasarlanan yeni sistemin, yakın bir süreç içinde 103 dili kapsaması bekleniyor.

İlk olarak sisteme aldıkları 9 dili, Google çevirilerinde % 35’in üzerinde olan sorgulardan baz alarak seçtiklerini ifade eden Pichai, bu dillerin dünya nüfusunun 3’te 1’inin de ana dili olması ile seçtiklerini de ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here