Google Doodle kod çocuklar tarafından yazmanın 50.yılını kutluyor.

Bilgisayar bilimi eğitim haftasında dünyaca bilinen arama motoru Google Doodle çocukların kod yazmaya başlamalarının 50. yılını anasayfasında kutladı. Özel günlerde kullanıcılarının karşısına sürpriz tasarımlarla çıkan Google çocukların ilgisini çekecek  bir oyun ile ilgi odağı olmayı başardı. Standart kod yazmaktan uzakta daha eğlenceli mini bir oyun ile Doodle kod yazmanın yollarını öğretiyor. Çizilmek için hazır tutulan bu Doodle, Google Doodle ekibi, Google Blockly ve MIT Scratch ekipleriyle beraber geliştirildi.

Oyun amacı olarak şirin bir tavşanın engebeli yollardan geçerek havuçlara ulaşmasını sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. Bunu uygulayabilmek için farklı komut yapılarını kullanarak tavşanı belli yönde hareket ettirerek, hedeflere ulaştırmanız gerekiyor. Tavşan tamamen programlanan komutları takip edecektir.

Günümüzde kodlamanın sahip olduğu yere gelmesinde teknolojinin yeri çok ayrı. Çoçukların bu blokları kullanarak faydalı işler ile uğraşması Google tarafından da önemli görülüp, onları modern ve güçlü teknolojide kendilerini geliştirmeleri için güzel bir yere getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here