Nanavut bölgesi, esrarengiz ses yüzünden tüm sakinlerinin yanında Kanada ordusunun da işin içinde olması ile hareketli günler yaşıyor.

Nanavut bölgesi Kanada’nın kuzeyinde okyanusun kıyısı olan sakin bir bölgedir. Yerli halk Fury ve Hecla Boğazı çevresinde büyük deniz memelerini avlayarak geçimi sağlıyor. Balina ve fok balıklarının burayı tercih etme sebebi, bölgenin çevresinin buzullarla çevrili olması ve bir sığınak vazifesi görmesidir.

Polynya adı verilen bölgenin mevsimlik olarak büyük deniz memelerine geçici bir ortam sağlaması, çok sayıda deniz canlısının burada olmasına neden olmaktadır. Fakat bu sene içinde deniz memelerinin buraya gelmemesi yerli halkında ilgisi çekmiş ve basında yer bulmuştu.

Açıklama yapan yerel yönetici George Qulaut, ‘’Bu yıl göç mevsiminde hiçbir hayvanın buraya uğramadı’’ diyerek, bölgenin değişimindeki radikal duruma dikkat çekti. Diğer bir yönetici olan Paul Quassa, ‘’ Bu bölge yaz ve kış aylarında belirli bir dönem deniz memelilerin gelmesi ile av alanı olurdu, fakat bu sene sessizliği bizleri de düşündürüyor’ diyerek şüphelerin daha çok artmasına neden oldu.

Maden araştırmacıları ve Greenpeace şüpheliler arasında

Baffnland adından maden araştırma firmasının su altında yaptığı sonar çalışmalar, şüphelerin bu süreçler sonucunda oluştuğunu akla getiriyor. Kaynağı bilinmeyen sesin, şirketin yaptığı sonar çalışmalardan dolayı ortaya çıktığını düşünülmekte. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, son dönem için bu bölgede hiçbir sonar çalışmanın yapılmadı ve bunların belgeli olarak yöneticilere sunulması sonucunda, bu kez gözler başka bir tarafa çevrildi.

Bir diğer iddiaya göre bölgede sık avlanma yapan avcıları engellemek isteyen Greenpeace kanadının, deniz tabanına yerleştirdikleri bir cihazın bu sesi ortaya çıkardığı yönünde oldu. Fakat Greenpeace tarafından yapılan açıklamalarda böyle bir çalışmanın söz konusu olmadığı ve bu tarz bir eylemde bulunmadıkları ifade edildi.

Ses bilimcilerin yoğun çalışmaları da sonuç vermeyince, devreye Kanada ordusu girdi. Sesin kaynağının bilinmemesi ortaya komplo teorilerinin de çıkmasına neden oldu. Doğa yaşamın olumsuz etkilendiği bu durum bölgenin tüm yaşamını felç etmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here