Dolar yükseldikçe teknolojik ürünlere de zam haberi gelmeye başladı. Yeni yıl gelmezden önce tüm teknolojik ürünlere %10 zam geliyor.

Dolar 3.40 TL’yi aşarak Türk Parası karşısında kendi rekorunu kırmış oldu. Bunun en büyük etkisi ise teknolojik ürünlerde görülecek. Birçok elektronik ürünün yurtdışı üzerinden gelmesi nedeniyle perakende temsilcileri yılbaşı öncesinde ürünlere %10 bir zam gelmesini bekliyor.

Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman konu ile alakalı olarak “Normal şartlarda yılbaşına yaklaşan bu dönemlerde kampanyalar artar. Ancak şu an fırsatların durma noktasına geldiğini görüyoruz. Stoklar bitiyor. Şu an tüketiciye yansımadı ancak ürün çeşidine göre yüzde 5-10 arasında zam kapıda. 2000 TL’lik cihaz 2200 TL olacak. RAM ve panel fiyatları da arttı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

AYnı şekilde Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen ise konuyla alakalı “Girdiler döviz üzerinden. Kur şu an durmuş değil. Bizler de beklemedeyiz. Stoklar genelde 4-5 haftalık oluyor. Kur böyle devam ederse zamlı fiyatlar yılbaşını beklemez. Artış yüzde 5-10 aralığında olur.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Son açıklama ise Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan tarafından geldi. “Alımlarımızı TL olarak yapıyoruz. Kurdaki artış ve dalgalanma devam ettiğinde, ürün gruplarına göre farklı oranlarda fiyat artışı olabiliyor. Döviz artışı tüketiciyi de psikolojik olarak etkiliyor.” ifadelerini kullanan Bülent Bey’in de yaptığı açıklama ile tüm bu açıklamaları birleştirdiğimizde ürünlerin fiyatında ciddi bir artışla karşılaşacağımız belli oluyor. Umarız ki büyük zamlarla dengeler şaşmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here