Yeni müfredatla beraber Darwin’in Evrim Teorisi Biyoloji dersinde olmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı müfredat düzenlemesi tamamlandı ve yeni müfredat Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından resmi olarak açıklandı. Yeni müfredatla birlikte en köklü değişikliklerden biri lise son sınıfların müfredatında gerçekleşmiş durumda. Evrim Teorisi artık yok.

Habertürk tarafından yapılan habere göre yeni müfredatla birlikte 12. sınıfların Biyoloji dersinde yer alan “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” ünitesi kaldırılarak yerine “Canlılar ve Çevre” isimli yeni bir ünite ilave edildi. Kaldırılan ünitede Evrim Teorisi gibi çeşitli konular yer alıyordu. Önceki ünitenin yerine gelen Canlılar ve Çevre isimli ünitede ise çevredeki koşulların genetik değişimlerin devamlılığına olan etkisi anlatılıyor. Yani olay insanın evriminden çıkmış durumda.

Kesin birşey olmadığı ve insanların yaratılış şeklindeki bilinenlere ters düştüğü için müfredatta gereksiz görülen bu ünite yerine daha akılcı ve temelleri olan,fikirden ziyade daha mantıklı temellere kurulan bir düzen seçilmiş oldu.

Ayrıca bu müfredat değişimi 2017-2018 Eğitim – Öğretim döneminde olacak. Dolayısıyla da bu seneki sınavları ve dersleri etkilemeyecek. Bu değişimle beraber bazı fazlalık derslerin de iptal edilmesi gündemde. Bakalım eğitimde ne tür gelişmeler olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here