Tam 7 yıldır Çin tarafından yasaklanan Google bu yasaktan kurtulabilir.

Yaklaşık 7 yıl önce Çin hükümeti Google ve Facebook gibi internet devlerine kullanıcı bilgilerini kendileriyle paylaşması için sansür ve kısıtlama teklifinde bulunmuştu. Ancak tarafların reddetmesiyle birlikte Google, Facebook ve Twitter gibi dünya devi internet platformlarının Çin’de erişimi yasaklanmıştı.

7 yıllık yasağın ardından Çin Ulusal Halk Kongresi‘nin sözcüsü olan Liu Binjie bu durumla alakalı bilgi sundu. Google ile iletişim içinde olduklarını ve öncelikle arama motorunun kendi akademik servislerinden başlayarak yavaş yavaş Çin’de faaliyetlerini tekrar sürdürme ihtimalinin olduğunu belirtti.

Bu konuda uzlaşma hakkında henüz net bir bilgi yok. Ancak durum gösteriyor ki karşılıklı fedakarlıklar sayesinde uzlaşma ihtimali var. Tabi bu ne kadar kesin olur bilemiyoruz ancak ülkemizde de Google ve sosyal ağlar bu talebi almıştı.

Dünya devi arama motorunun özellikle yan servisleri gerçekten büyük iş görüyor. Böylesi bir sistemden mahrum kalan Çin için alınacak bu karar gerçekten önem arz ediyor diyebiliriz. Özellikle güvenli mail deyince akla gelen Gmail bile tek başına yeter de artar. Tabi buna Adsense reisi de eklemezsek olmaz. Bakalım Çin bu konuda tam girişimi ne zaman yapacak ve vatandaşları nelerden faydalanacak zamanla öğreneceğiz. Umarız bizde de böyle bir işlem ilerde yapılmaz çünkü Yandex olsa bile reisin gerçekten yeri ayrı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here