Bir analiz raporuna göre Apple Samsung’u akıllı telefon satışında 5’e katladı.

Akıllı telefon dediğimizde akla ilk gelen markalar olan Apple ve Samsung arasındaki rekabet senelerdir varolan bir durum. Bu kıyasıya çekişmede ise Samsung Note 7 modeliyle hüsrana uğrarken bu süreçte Apple kendini fazlasıyla geliştirdi.

Strategy Analytics adlı bir şirketin raporuna göre Apple akıllı telefon dünyasındaki kârın %79.2’sinin sahibi olurken Samsung, %14.6’lık payıyla akıllı telefon pazarının en fazla kâr eden ikinci şirketi oldu ancak yine de bu durum Apple’ın Samsung’u hezimete uğratmasının önüne geçemedi. Şirket akıllı telefon dünyasında Samsung’a kıyasla geçen yıl 5.4 kat daha fazla kar elde etti.

Samsung Galaxy S8 modeliyle gücünü toparlamaya çalışan Samsung’un Note 7 sayesinde yaşadığı hüsranı atlatma ihtimali bulunuyor. Zira bu cihazdan yana araştırmacıların ve üretici şirketin umudu fazla. Eğer yeni iPhone modeli veya modelleri gelmeden Samsung bu cihazı çıkartabilirse pazardaki payını arttırabilir. Halen Android kullanıcılarının büyük bir kısmı Samsung kullanırken bu oranın böyle olmasını ise iPhone kalitesi ile açıklayabiliriz.

Bakalım iPhone yeni modelini piyasaya sürdüğünde Samsung’ta nasıl bir oranda pazarda paya sahip olacak ve bu durumu aşabilecek mi zaman içerisinde göreceğiz. Ancak bizler de iPhone’un daha iyi olduğunun kanısında olduğumuzdan bu durumun pek değişeceğini düşünmüyoruz. Zira özellikle iOS stabilliği bu durumu fazlasıyla etkiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here