Android 8.1 kendini gösterdi güzel özellikler bizleri bekliyor.

Ülkemize Android güncellemelerinin oldukça geç geldiği aşikâr ancak öyle ya da böyle, bir süre sonra bütün markalar bu güncellemeleri özellikle amiral gemilerine 90 gün içerisinde vermeyi amaçlayan hamleler yapıyorlar. Pek çoğunun sözünde durduğunu da düşünürsek, 4 ay içerisinde bu güncellemeleri alabiliyoruz. Android 8.1 de geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve aslında sürpriz olan bir sürüm oldu. Bakıldığında, Android Oreo sürümü ya da Android 8.0 sürümü olarak adlandırılan sürüme; eklenecek bazı özellikleri ve performans güncellemelerini barındıran Android 8.1 sürümünün özelikleri neler? Birlikte göz atalım.

Android Go Müjdesi

Android 8.1’in en büyük sürprizi, Android Go oldu. Android Go Edition, özellikle düşük donanımlı cihazlarda performans arttırımı sağlayan bir yama yahut geliştirme olarak tanımlanabilir ve geliştirici sürümüne bakıldığında, Android 8.1’in özellikleri bununla bitmiyor.

Android 8.1 Yenilikleri

Maddeleyeceğim her nokta, Android 8.1 üzerinde tarafınıza çok daha iyi bir Android deneyimi sunmak için geliştirilmiş.

  • Neural Networks API: Bir API’nin Android ara sürümüne entegre olduğunu pek nadir görüyoruz ve Neural Networks API tarafınıza donanımsal hızlandırma sağlıyor. Özellikle düşük donanımlı telefonlarınız için ilaç gibi gelecek bu API’nin ağ bağlantılarını da olabildiğince hızlandırması bekleniyor. Eğer cihazınızda bir NPU varsa, bu NPU’nun çok daha performanslı bir biçimde çalışmasını sağlayan API, NPU olmayan cihazlarda CPU desteği de verebiliyor.
  • Pixel Visual Core: Google, Pixel modellerindeki saf Android sürümünün özel tasarım işlemcisini halka ve şirketlere açma kararı aldı; bu sayede, üçüncü parti pek çok yazılımın çok daha akıcı bir biçimde kullanılabileceğini ve özellikle kamera yazılımlarında HDR+ modunda fotoğraf çekilebileceğini bilmekteyiz.
  • Webview Güncellemeleri: Google’ın Android 8.1 özellikleri / yenilikleri içinde sunduğu bir diğer durum da; daha güvenli bir web taraması yapabilecek oluşunuz gibi görünüyor. Kötü niyetli linkleri barındırmamaya çalışacak olan tarayıcı ve işletim sistemi; bu sayede çok daha güvenilir bir Android cihaz amaçlıyor.
  • Bildirim Sesi Güncellemesi: Artık, her saniye bildirim almaktan bıkanlar için geliştirilen bu özellik sayesinde, uygulamalara dakikada bir bildirim sesi izni verilecek.
  • Bluetooth Güncellemeleri: Android 8.1 sürümünde, hızlı ayarlar adı verilen bölümde artık cihaza bağlı bir bluetooth cihazınız varsa; bu cihazın pil durumunu ve belli başlı detaylarını görüntüleyebilmeniz mümkün görünüyor.
  • Renk Güncellemeleri: Özellikle Pixel cihazlar ve saf Android kullananlar için yapılan bu özellik; sıcak, doğal ve gelişmiş renk tonlarının ayarlamasını yapabilmenizi ve cihazınızı bu biçimde kullanabilmenizi sağlayacak.
  • Güvenlik Güncellemeleri: Sürekli parmak izi denemesi yapan izinsiz bir kullanıcıya müteakiben, artık başarısız ardışık parmak izi girişimlerinde telefon kendisini kilitleyebilecek.

 

Yukarıdaki özelliklerin dışında, Android 8.1 sürümünün pek çok performans ve hata giderici geliştirmeleri yaptığı da biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here